Бортниківський самородок - Степан Крегенбільд

 

Від упорядника

Бібліографічний нарис про Степана Івановича Крегенбільда має за мету висвітлити різносторонню сподвижнику роботу нашого земляка, привернути увагу всіх, кому не байдужа доля сьогоднішнього і прийдешніх поколінь українців до важливих тем сучасності, запросити до знайомства з світом високого і прекрасного, що існує поряд – в Бортниках.

Подані матеріали умовно систематизовані за галузями діяльності просвітителя і митця. Кожен розділ вміщує відгук про п. Степана та бібліографічний список його робіт і публікацій про нього.

Укладачі мають надію, що дане видання допоможе не тільки познайомитись з цікавою людиною і його доробком, а й ляже в основу повноцінної книги про Кренегбільда Степана Івановича і його справу.

Видання ілюстроване художніми роботами С. Крегенбільда. На титульній сторінці картина „Пташка натхнення”.

Укладач Л. Басник

Редактор В. Майора

Відповідальний за випуск В. Костика

 

Зміст

Передмова

З біографії Степана Крегенбільда

З криниці пам’яті рідного краю

Прагнучи пізнати істину

Словом високим про час і події

Палітра душі

Про Степана Крегенбільда і його справу

„У всіх людей одна святиня

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніше їм своя пустиня

А ніж сумний в пустині рай,

Їм красить все їх рідний край...

Нема без кореня рослини,

А нас людей, без батьківщини”

М. Чернявський

 

Шановні читачі !

Пропонуємо вашій увазі розповідь про нашого сучасника. Навіть нічого не знаючи про Степана Крегенбільда, випадково зустрівши його в бортниках на Ходорівщині, від його присутності сповнюєшся почуттям незрозумілого щему.

Сивоволосий чоловік з міцною, богатирською колись статурою дивиться на Вас невловимо-променистим, сповненим мудрості і спокою поглядом. Здається, що він світиться з середини лише йому відомим щастям. В розмові з Степаном Івановичем відчуваєш інтелігентного, розумного співбесідника. Згодом осягаєш, що інтереси цієї людини відокремлені від буденних побутових проблем. Не говорячи про це відкрито Степан Іванович ніби стверджує, що справи вищі, серйозніші, і головніші.

Роки активної громадянської роби звели п. Степана з різними людьми. В числі його знайомих, його прихильників і шанувальників особистості відомі та звичайні сучасники. Запрошуємо познайомитись з відгуками окремих з них про Степана Івановича Крегенбільда, його справу, бібліографією його доробку.

Перша публікація допису п. Степана в районному часописі помилково біла підписана
С. Крегембіль. Дещо перекручене його прізвище стало псевдонімом, усі пізніші дописи Степан Іванович уже сам підписував Крегембіль.

З біографії Степана Крегенбільда.

 

Народився в селі Бортники 3 листопада 1929 року. В сім’ї Марії Степанівни Борщик та Івана Григоровича Крегенбільда росло і виховувалось ще п’ятеро дітей. Роки становлення припадають на періоди польського, німецького, російсько-радянського окупаційних режимів.

В 1950 році Степан Крегенбільд закінчив 9 класів Бортниківської середньої школи і відразу був мобілізований до радянської армії. В 1954 році він повернувся у рідне село інвалідом другої групи (непрацездатним). Через вісім років лікування здоров’я п. Степана покращилось. За його словами спочатку мати „...теплом свого серця мене лікувала...” пізніше – зустріч і одруження з чарівною випускницею Чернівецького університету, що прийшла працювати в сільську школу. З 1954 року по даний час п. Степан займається самоосвітою. Екстерном він склав екзамени за 10 класів у Чернівецькій середній школі, захистив диплом Курського педінституту за спеціальністю вчитель креслення і образотворчого мистецтва. 16 років працював учителем у школах України і Молдови. Через політичні і матеріальні обставини залишив учительську роботу, перекваліфікувався на будівничого. 1975 році захистив диплом Кишинівського будівельного технікуму за спеціальністю техніка промислового та громадського будівництва. До пенсії (1989 р.) працював на будівельних майданчиках міст Молдови, України, Росії. З дружиною Ігнатинсью Мар’яною Львівною виростили двох дітей: Мирона і Нелю, в даний час вони проживають за кордоном.

В 1989 році Степан Іванович Крегенбільд повернувся в рідне село Бортники, де живе біля сестри Анни.

Зараз пан Степан вчителює в Бортниківській середній школі тихо та впевнено веде значну громадську роботу.

 

З криниці пам’яті рідного краю

 

„Низько вклоняюсь Тобі, рідний батьківський краю”, – стиха промовив Степан, ступивши на дорогу йому з дитинства землю. „Як довго йшов я до Тебе. Все у сни приходило босоноге дитинство, а разом з ним історія рідного села Бортники ”, – наближаючись до воріт батьківської хати, думав Степан. „Чи зрадіє сестра Анна, а чи засумує, що на схилі літ несу свою любов до рідного порогу і хочу літа, що залишились, пожити тут, серед гурту своїх односельчан. Чи зрозуміють вони мене, чи підтримають?” – роїлися одна за одною думки.

Натиснув на дверну ручку, стиха рипнули сінешні двері, з кухні виглянула сестра. Зраділа, щиро привітала, не знала де посадити свого любого брата. Та й як не радіти, адже разом пережили стільки лихоліть, що й згадувати страшно.

„Повернувся я, сестро люба, назавжди повернувся. Хочу й голову свою коло тебе схилити, коли приймеш .”– заплакала з радості сестра: „Чому б не прийняти? ”

Так у Бортники повернувся земляк про якого говорять: „Людина – легенда”.

Він повернувся додому, туди де все йому було рідне, миле, не прагнув іншого життя. Поринув з перших днів у вир боротьби за Незалежну Україну. Створив у школі історико-краєзнавчий музей, а із своїх прекрасних, глибокосюжетних полотен – картинну галерею.

Він надзвичайно обдарована людина: художник, поет, драматург, дослідник визвольних змагань УПА на теренах Ходорівщини, Івано-Франківщини періоду 1942-1957 років. Працює неп покладаючи рук, задумів має багато, а те , що створено ним подиву гідне.

Марія Турченяк

 

 

 

 

 

 

 

На світогляді і переконаннях Степана Івановича свій вплив мало саме життя, атмосфера часу і люди.

Варто згадати, що Бортники – село з цікавою національно-просвітницькою історією. Саме тут була заснована перша філія товариства „Просвіті” на галицькій землі у 1874 році. При „Просвіті” активно діяли читальня, товариства „Пласт”, „Сокіл”, Союз українок, колективи художньої самодіяльності аж до 1939 року.

В таких умовах не могли не формуватись дієві особистості у справі становлення української національної держави.

Підліток Степан рівнявся на них. З 1943 року був активним помічником у веденні підпільної агітації осередників ОУН-УПА, що діяли у Бортниківських округах до 1946 року. Він добре пам’ятає ті часи і має не тільки переконання, а і наполегливість творити справу на увіковічення пам’яті своїх – патріотів, пробуджували інтерес молодих до подій близького і далекого минулого.

У 1989 році найперші кроки активістів бортниківської громади, куди ввійшов і Степан Крегенбільд були спрямовані на відновлення сільських історичних хрестів: Свободи, загиблим у І-й Світовій війні, січовому стрільцю і його побратимам, встановлення хрестів-пам’яток: 1000 хрещення Русі-України, жертвам ХХ століття, ... Усього вісім. Автором 4-х із них був пан Степан. І завжди громада вшановувала поіменно причетних до подій односелельчан-героїв.

Наполегливий Степан Іванович розвивав ідею дослідження і популяризації історії рідного села, долі видатних земляків. Створений ним краєзнавчий музей – це не тільки експонат, а і історичні документи про Бортники ще з позаминулих століть. Усі краєзнавчі матеріали він висвітлює на сторінках районного часопису, подаючи добрий приклад для наслідування.

Леся Басник

 

Бібліографія краєзнавчих розвідок С.Крегенбільда

 

Точ Я. Сім Бортниківських хрестів // Новий час. –1991.–14 червня.

Дзенндровсбкий Л., Кренембіль С. Історія ще двох хрестів // Новий час.–1991.–27 липня.– Пам’ятник січовому стрільцю І.Чопику і його побратимам!.

Петрів П. Доля січовика – наша Історія: Іван Панат – уродженець с.Бортники //Новий час. – 1991. – 17 лип. – ! За метеріалами розвідки С. Крегенбільда!.

Крегембіль С. Лицар без страху і докору : ! Про уродженця с.Бортники П.Приймака ! // Новий час. – 1992. – 9 груд.

Крегембіль С. Втраченко Історично-культову споруду !1650-70 рр. ! // Новий час. –1993 .– 23січ. – ! Малюнок С.Крегембільда Бортниківської церкви, що згоріла 14 грудня 1992 року!

Крегембіль С. Доля : П.Д. Комарницький – жовнір польської армії // Новий час. – 1993. – 20 берез. ! Портрет П.Комарницького виконаний С. Крегенбільдом !

Крегембіль С. Полковник Еней – наш земляк // Новий час. – 1994 .– 16 лют. !Рис. С. Крегенбільда!

Крегембіль С. Перший філіал „Просвіта” // Новий час. – 1994. – 23 лют. – ! Про ініціаторів створення просвітницького осередку !

Крегембіль С. Головні командири УПА // Новий час. – 1996. – 14 черв. ! Рис. першого головного командираУПА Д. Клянківського вик. С. Крегенбільд !

Крегембіль С. Визволення чи відвоювання // Новий час. – 1996. – 23 листоп. ! Діяльність ОУН-УПА у ІІ-й Світовій війні. Крегенбіль С. Нерозкритий дар : зв’язків ОАН Я. Климович // Новий час. – 1997. – 5 берез.

Крегембіль С. Віхола : М.Баран – член ОУН-УПА // Новий час. – 1997. – 9 лип. ! Рис. С. Крегенбільда !

Крегембіль С. Скала – псевдо героя : Пам’яті члена ОУН А.І. Николина // Новий час. – 1997.– 19 листоп. ! Рис. портрет С. Крегенбільда !

Крегембіль с. Вірність клятві // Новий час. –1998. – 8 трав. – ! Портрет С. Шальвіри виконав С. Крегенбільд !

Крегембіль С. Треба знаходити вихід // Новий час. – 1998. – 4 лип. – ! Збори НРУ !

Крегембіль С. Полиці Історії : ОУН, УПА // Новий час. – 1998. – 2 верес.

Федорова О. Увіковічено пам’яті героя : Відкриття меморіальної дошки Д. Слюзару, псевдо Золотар на фасаді Бортниківської середньої школи. Автор С. Крегембіль. // Новий час. – 1998. – 6 листоп.

Писаренко В.Д. Слюсар – Арпад –Кмель – Золотар // Новий час. –1999 – 6 листоп. – ! На малюнку Д. Слюзар. Мал. С. Крегенюільда. За матеріалами розвідки С. Крегенбільда про уродженця с.Бортники, адвоката, члена підпільного уряду УГВГ, крайового провідника ОУН-УПА Львівського краю !

Прагнучи пізнати істину

 

Духовний світ Степана Івановича Крегенбільда формувався як стверджує автор в одному з інтерв’ю, під впливом творчості великого сина українського народу Тараса Шевченка . Ще з дитинства переймався він ідеями Кобзаря, знає багато його творів напам’ять. Пан Степан досить глибоко вивчав біографічні сторінки життя геніального українця, життя та багатогранну творчість Шевченка. У дописах до раннього часопису п. Степан наводить цікаві факти з життя геніального українця, життя його сім’ї, джерела формування світогляду поета. Степан Іванович спростовує фальсифікації дослідників творчості Шевченка радянського періоду, автори яких надумано проводять лінію впливу ідей російських соціал-демократів на творчість Кобзаря.

Пам’ятник Каменяреві в Бортниках, його портрети, газетні публікації – свідчення впливу іншого світоча української літератури – Івана Франка на світогляд і творчість Степана Крегенбільда. Він, здається відчуває франкову ауру, що той залишив після відвідин села.

У свій час доля подарувала Степану Івановичу можливість користуватися фондами бібліотеки Ленінградської Духовної Академії, спілкуватися з людьми, які присвятили своє життя служінню Богу. Пізніше він відвідав Святу Землю – Єрусалим. Усвідомлений потребою виховання моральних цінностей у суспільстві С.І. Крегенбільд популяризує творчість геніїв українського духу та вічні істини, які несе людям християнська віра.

Бібліографія публікацій п. Степана на ці теми:

Крегембіль С. Апостол правди і науки : Т.Г. Шевченко // Новий час. – 1993 6 берез. ! малюнок автора !

Крегембіль С. Скорботний вінок : ! До дня стерті Т.Г. Шевченка ! // Новий час. – 1993. – 5 трав.

Крегембіль С. Споконвічний Прометей // Новий час. – 1994. – 10 берез. ! Маланюк С. Крегембіля !

Крегембіль С. „Лупайте сю скалу” : До дня смерті І. Франка // Новий час. – 1995. – 27 трав.

Крегембіль С. І.Франко – світоч істини святої // Новий час. – 1999. – 25 трав.

Крегембіль С. Хто формував погляди Шевченка // Новий час. – 2000. – 23 груд. – ! Мал. С. Крегенбіля !

Крегембіль С. Свічадо істини : Т.Г. Шевченко // Новий час. – 2001. – 10 берез. – ! Мал. С. Крегенбіля!

Крегембіль С. Парох Антоній Кульчицький // Новий час. – 1996. – 6 листоп.

Крегембіль С. Рухомі релігійні свята // Новий час. – 1997 рік. – 1 берез.

Крегембіль С. Істина віри : Духовність // Новий час. – 5 серп.

Крегембіль С. У третє тисячоліття // Новий час. – 2001. – 17 берез.

 

 

Словом високим про час і події

 

У Нородному домі села Бортники і сьогодні активно працює драматичний колектив. Постановка драми С. Крегенбільда „Вир” присвячена борцям за волю України мала успіх не тільки в односельців, а й у жителів навколишніх сіл. Степан Іванович добре пам’ятає події повоєнних років, уміє передати дух часу, уміє почувати себе молодим. Канва історичної правди, багате художнє слово, світ уяви складають основу його драматичних творів. Степан Іванович людина статечна і серйозна і одночасно має тонке почуття гумору. Протягом останнього десятиліття на сторінках районного часопису друкувалися його п’єси, добірки гуморесок. Кілька нових п’єс готові до публікації. Серед них цікава історичною канвою, релігійною тематикою і дещо оригінальних баченням автора п’єса „Пилат”.

Віддзеркаленням душевного стану Степана Івановича є його вірші, поетичні роздуми – мрії про минуле і сучасне, коментарі до своїх робіт прості у викладі та глибинні у змісті.

Користайтесь наведеними джерелами, пориньте у світ його художнього слова.

Орислава Снігура

Крегембіль С. Вир : Драма на чотири дії // Новий час. – 1991. 31 жовнт. 12 листоп. ! Борцям за волю України !

Крегембіль С. Звіт : Гумореска // Новий час. – 1992. – 21 берез.

Крегембіль С. Дивак : П’єса // Новий час. – 1993. – 6-12 січ.

Крегембіль С. Кольс : П’єса // Новий час. – 1994. – 27 серп.

Крегембіль С. Карб : П’єса на дві дії // Новий час. – 1996. – 23-28 груд.

Крегембіль С. Сірома : П’єса // Новий час. – 1999. – 11-13 берез.

Крегембіль С. За що Каська когута продала : Гумореска // Новий час. – 2000. – 1 січ.

Крегембіль С. Калина : П’єса // самодрук. – 2000.

Крегембіль С. Яничар : П’єса // самодрук. – 2001

Крегембіль С. Пилат : П’єса // самодрук. – 2001

Крегембіль С. Збагнення. Червона калина. Віхола. Дністрові кручі : Збірки віршів ! неопубліков. ! // рукопис. 1990-2001

 

Палітра душі

Ще не у далекому минулому ми тільки говорили (і писали), що „не тільки хлібом єдиним живе людина”, але про художні виставки, до того ж у селі навіть не мріяли.

Подібні мистецькі заходи були вотчиною щонайменше обласних центрів, столичних градів і інших культурних чи просвітницьких „полігонів”. Тут раптом – сільська персональна виставка станкового живопису. Її автор, упорядник і менеджер – корінний житель с. Бортники – Степан Іванович Крегенбільд. Пан Степан каже: „Малюю з дитинства ... Тільки тепер склалися умови, щоб хоч частково втілити в життя свою постійну мрію”.

Безперечно, оцінити художній рівень і вартість творчого доробку самодіяльного художника справа професійних фахівців. Мені ж хочеться звернути увагу на ту справді одержимість і відданість своїй ще юнацькій мрії, яку він зумів здійснити тільки сьогодні. Працюючи без натури і необхідних умов для творчості художника, Степан Іванович все-таки створив за кілька останніх років серію оригінальних, вартих уваги кожного картин.

Виставка Крегенбільда Степана – ще одна грань духовного багатства нашого українського народу. Глибокий зміст полотен, широкий діапазон тем, використання різноманітних технік вписується в таке просте поняття як світ художника. Кожна робота за своїми мистецькими параметрами неповторна, заставляє глядача ще і ще раз задуматися на тією темою, а точніше стороною життя, подивитися на життя очима художника, відчути його душею, його серцем. Композиції будуються на тісному органічному поєднанні змісту і колористичної трактовки образу. Художник досконало володіє вибором теми і за допомогою стислих засобів вираження розкриває максимально обрану тему і її зміст. Вражають : „Райдуга життя”, „Прапор України”, „За що тебе сплюндровано”. В багатьох роботах назва доповнює тему.

Працездатність, скромність як людини, поетичність душі і глибоке розуміння людського буття – це творчий образ людини – Степана Крегенбільда.

Вендровський Ярослав

 

Список художніх робіт Крегенбільда С.І.

 

№ Назва картини розмір рік техніка місце

п-п напис. зберіг.

 

1. Подив 45х65 1986 олія, картон школа

2. Сіяч 90х65 1986 _”_ _”_ _”_

3. Спомин 95х85 1986 _”_ _”_ _”_

4. Сталін в 1937 році 100х44 1986 _”_ _”_ _”_

5. Горе 70х56 1986 _”_ _”_ _”_

6. Після вибуху 61х45 1986 _”_ _”_ _”_

7. Докір 88х40 1987 _”_ _”_ _”_

8. Райдуга життя 92х60 1987 _”_ _”_ _”_

9. Скорбота 65х30 1987 _”_ _”_ _”_

10. Прапор України 65х40 1987 _”_ _”_ _”_

11. Охамились 64х44 1987 _”_ _”_ _”_

12. Духи зла 72х50 1987 олія, полотно _”_

13. Острог 72х50 1987 олія, полотно _”_

14. Життя 60х45 1987 олія, картон _”_

15. Протистояння 55х45 1988 _”_ _”_ _”_

16. Навала 55х45 1988 _”_ _”_ _”_

17. Гітара Висоцького 100х50 1988 _”_ _”_ _”_

18. Погляд 49х40 1988 _”_ _”_ _”_

19. Червоноголові 52х30 1988 _”_ _”_ _”_

20. Рідна мати моя 67х42 1988 _”_ _”_ _”_

21. Сумнівний 45х43 1989 _”_ _”_ _”_

22. Книга істини 40х60 1990 _”_ _”_ _”_

23. Червоний хробак 28х26 1990 _”_ _”_ _”_

24. Академік Сахаров 62х44 1990 _”_ _”_ _”_

25. Поїзд виїхав 60х40 1990 _”_ _”_ _”_

26. Спас 60х50 1991 _”_ _”_ _”_

27. Міжконфесійність 55х40 1991 _”_ _”_ _”_

28. Голгофа 100х70 1992 _”_ _”_ _”_

29. Пізнання 90х70 1992 олія, полотно _”_

30. Україна-ненька 78х58 1992 олія, картон _”_

31. Млин 115х70 1992 _”_ _”_ _”_

32. Пророк 90х64 1992 _”_ _”_ _”_

33. Дзеркало алкоголіка 34х34 1992 _”_ _”_ _”_

34. Хамелеон 50х44 1992 _”_ _”_ _”_

35. Фашист 73х58 1992 _”_ _”_ _”_

36. Порожний і повний 75х57 1992 олія, картон школа

37. Чорний хрест 72х37 1992 _”_ _”_ _”_

38. Портрет Золотаря 80х60 1993 _”_ _”_ _”_

39. Загибель Золотаря 62х55 1993 _”_ _”_ _”_

40. Володимир Великий 70х60 1993 гуаш, картон _”_

41. Філософія 105х65 1993 олія, картон _”_

42. Церква горить 78х57 1993 _”_ _”_ _”_

43. Червона калина 55х50 1993 _”_ _”_ _”_

44. Пророк України 54х35 1993 _”_ _”_ _”_

45. Кру іж 43х43 1994 _”_ _”_ _”_

46. Прометей України 78х51 1994 _”_ _”_ _”_

47. Марія 40х30 1994 _”_ _”_ _”_

48. Богатирі умирають стоячи 56х46 1994 _”_ _”_ _”_

49. Голова Івана Хрестителя 80х60 1994 _”_ _”_ _”_

50. Вибух 28х26 1995 _”_ _”_ _”_

51. Невмирущість 90х60 1995 _”_ _”_ _”_

52. Невмируща 46х33 1995 _”_ _”_ _”_

53. Духи в хмарах 53х37 1995 _”_ _”_ _”_

54. Зазіхання 44х33 1995 _”_ _”_ _”_

55. Червоними і чорними нитками 50х40 1995 _”_ _”_ _”_

56. Не рубайте мене 35х25 1995 _”_ _”_ _”_

57. Пустоцвіт 58х37 1995 _”_ _”_ _”_

58. Гіпноз 33х33 1995 _”_ _”_ _”_

59. Пляма 60х29 1995 _”_ _”_ _”_

60. Вододільник 33х22 1995 _”_ _”_ _”_

61. Пташка натхнення 56х43 1996 _”_ _”_ _”_

62. Ромашки 56х36 1996 _”_ _”_ _”_

63. Слава Україні 58х48 1997 _”_ _”_ _”_

64. Наука 68х58 1997 _”_ _”_ _”_

65. Заздрість 72х52 1997 _”_ _”_ _”_

66. Охоплення 45х40 1998 _”_ _”_ _”_

67. Десидент 65х45 1998 _”_ _”_ _”_

68. Рана 31х24 1999 _”_ _”_ _”_

69. Звада 65х32 1999 _”_ _”_ _”_

70. Неф іти 78х60 1999 _”_ _”_ _”_

71. Козел відпущення 70х45 1999 _”_ _”_ _”_

72. Дух невігластва 70х47 1999 _”_ _”_ _”_

73. Брухт 78х60 1999 _”_ _”_ _”_

74. Окуляри політика 35х30 1999 _”_ _”_ _”_

75. Бузько в снігу 80х40 2000 _”_ _”_ _”_

76. Вічна пам’ять 45х33 2000 _”_ _”_ _”_

 

77. Рух 60х46 2000 олія, картон школа

78. Золотий колос 83х55 2000 _”_ _”_ _”_

79. Переосмислення 66х57 2000 _”_ _”_ _”_

80. Жертва вроди 61х45 2000 _”_ _”_ _”_

81. Безнадійні сподівання 60х40 2000 _”_ _”_ _”_

82. Навіщо живемо 90х60 2001 _”_ _”_ _”_

83. Обрив 90х70 2001 _”_ _”_ Червоноград,

будинок культ.

84. Полеміка 42х32 2002 _”_ _”_ школа

85. Об’єкти культів 95х62 2002 _”_ _”_ _”_

 

Зазначені номери назв картин експонують в Палаці Ми...... І Етнографічному музеї м. Львова з 16 травня по 20 серпня 2000 року.

 

 

ПР0 СТЕПАНА КРЕГЕНБІЛЬДА І ЙОГО ПРАВДУ

 

Краєзнавчий музей, створений Степаном Івановичем Крегенбільдом та виставку його картин відвідали багато людей. Свої враження від побаченого вони залишили в книзі відгуків, яка розпочата в жовтні 1991 року. За 10 років книга вмістила більша І20-и записів вдячних відвідувачів як груп, так і окремих осіб. Багато з них-вихідці з Бортник, які проживають зараз за межами рідного села і, навіть, України. Тому така широка географія відгуків: Стрий, Дрогобич, Львів, Немирів, Ужгород, Червоноград, Рівне, Тернопіль, Югославія, Австралія...

Пропонуємо Вашій увазі деякі з них.

Щиро вдячні пану Степану Крегембільду за великий вклад у розвиток духовної культури села. Хочемо побажати Вам довгих років життя, здоров’я і натхнення у праці. Хай Вам Господь Бог допомагає. З великою повагою до Вас жителі с. Бортник.

2.ХІ.1991 р.

Дуже вдячний своєму товаришу художнику Степану Крегембільду за прекрасні твори, написані ним. Картина "За волю України" нагадала мені про мої молоді роки в неволі.

Щиро дякую. Доброго здоров’я нашому художнику.

22.03.1992 р.

А. Стахів.

Поезія і живопис ще яскравіше і доступніше відкриває стежку творця.

28.04.1992 р.

Левко Дурко.

Від групи січового братства та товариства репресованих м. Жидачева засвідчуємо свою пошану та вдячність автору картин, з яких віє сірим сумом і болем за долю нашого народу.

6.09.1992 р.

Велике спасибі за ту красу, мистецтво, яке даруєте людям, застерігаєте їхні душі і серця від зубожіння. Дай Боже Вам подальших творчих злетів і всього найкращого.

12.02.1993 р.

Набитович П.В.

Пану маляру, Степану, козаку Війська Творчого Січового від козака славного Війська Низового Запорозького Степана Вишні референта Галицької Січі Стефана Кулика. Всіх гараздів!

 

Будьмо!-Гей!

Будьмо!-Гей!Гей! :

дня 9 червня 1993 р. від р.Х. власного рукою

наказний писар Війська Творчого Січового С. Вишня

Від імені покійної Ірини Слюзар, яка рівно рік не дожила до славного увіковічення пам’яті II чоловіка висловлюю глибоку подяку за Вічную пам’ять Дмитра Слюзара (псевдо ”Золотар"), який житиме у серцях односельчан І буде прикладом гідним наслідування для нової генерації Українців.

 

 

Щиро вдячна Крегембільду С.І., дирекції школи за невтомну працю на славу нашої України.

 

8 листопада

Племінниця Дмитра Слюзара Анна Матвіїв-Сов’як з Дрогобича

 

До глибини душі зворушений від першого знайомства із музеєм історії свого рідного села, ніби вдруге народився.

Низький уклін Вам, дорогі земляки-бортниківці за ту пам’ять, яку свято бережете і даруєте молодому поколінню. Хай береже Вас Господь і допомагає у благородній справі відродження рідного краю Слава Україні!!!

З повагою С. Баковський з родиною.

25.09.1994 р.

 

ссказ,

Степан Иванович, огромное спасибо и низкий поклон за рассказ, за Ваш труд, за то, что так много успели сказать, нисколько не суетясь. За то, что рассказьіваете о Христе. За то, что страдаете за людские грехи.

 

Московская школа. Дети и учителя.

8.05.1996г.

Щира вдячність і низький уклін п. Степану Крегембільду за титанічну працю в створенні музею історії села Бортники. А за Ваші картини, які написані не тільки вмілою рукою, а всім серцем і душею, чарують глибиною думки, велике ДЯКУЮ!

Ми Вас любимо, шануємо, гордимося! З побажанням всіх Земних Благ

Марія Турченяк.

26.05.1998р.

Шановний Степане Івановичу!

Ми бажаємо Вам творчих успіхів. Живіть! Робіть! Не стійте на місці!
21.09.2000р.

Студенти з Києва.

Шановний Степане Івановичу!

Дуже сподобалася ваша творча виставка. У вас цікаві творчі ідеї.

Бажаємо досягти найвищого творчого злету.

24.09.2000р.

Павлусі. м. Рівне.

Степане Івановичу!

Дякую за Ваші картини. Здоров’я Вам бажаю.
Учень 2-А класу СШ№90

Довгий Ігор.

Шановний пане (земляче! Актуально, яскраво, зрозуміло, реально, дуже правдиво,... вічно.

Підпис м. Ходорів

 

 

 

Відгуки про пана Степана з газетних статей :

 

 

Точ Я. Художня виставка у Бортниках // Новий час. – 1991. – 26 жовт.

Шевченко Т. Як пам’ять в серці озоветься : учитель малювання створив музей галицького села Бортники // Експрес. – 1999. – 29 верес.

Коваль С. Золоті руки у Степана // Високий Замок. –1998. – 21 січ.

Точ Я. Дві події у Бортниках не місцевого значення // Новий час. – 1993. – 20 листоп.

Точ Я. Крегембіль С. біля створеної ним скульптури Матері Божої // Новий час. – 1992. – 31 жовт.