Жидачівська районна централізована бібліотечна система

 

 

 

Русалка Дністрова

 

 

Імена на літературній карті Жидачівщини

Літературний альманах

 

Жидачів 2006

 

 

Літературний альманах „Русалка Дністрова: Імена на літературній карті Жидачівщини” знайомить Вас з постатями Жидачівщини у галузі літератури, чий життєвий і творчий шлях тісно пов’язаний з Жидачівщиною.

 

Філологи, освітяни, літератори, просвітяни, краєзнавці, школярі. Це видання для Вас!

 

Бібліотечним працівникам покажчик стане у нагоді для поповнення краєзнавчих картотек, довідково-бібліографічній роботі, обслуговуванні читачів.

 

З М І С Т

 

Передмова...............................................................

 

Дудин Олесь………………………………………

 

Калеинець Ігор.......................................................

 

Лижник Остап...................................................... .

 

Охоцька Галина......................................................

 

Рахманний Роман.................................................

 

Рей Микола...........................................................

 

Тріщ Наталя............................................................

 

Шалата Михайло.....................................................

 

Черпіта Олександра ( Чинилук Олекса ) .........

 

Чорний Роман.........................................................

 

Януш Богдан..........................................................

 

Додаток................................................................. ...

 

 

 

Олесь Дудин

Олесь Дудин – непересічна і багатогранно обдарована людина. Творчість таких людей величають не інакше , як Даром Божим. Але перш за все – поет та Поезія його – птаха високого польоту, що приносить на крилах своїх промінчик істинного світла з недосяжних нам, звичайним земним людям.

Поет.. Хто ж він .? Олесь Дудин - поет Ходорівської землі . що на Львівщині.

Перша книжка сучасного поета , мислителя , вченого , філософа Олеся Дудина

„ Воскресіння душі „ – лише перша ластівка. бо в творчому доробку автора - понад вісім книг. Автор прагне осягнути суть життя „ юної природи „ . Але основна тематика книжки – це роздуми про долю рідної держави „ історія провин і зрад „ і „ мудрий клекіт прозріння.”

Свій талант справжнього майстра поет шліфує щодня І всюди великою інтелектуальною працею ,що вимагає неабиякої сили волі. Бо скільки напруження і натхнення потрібно , щоб перекласти українською мовою всі сонети Великого Шекспіра , шедеври якого в Інтерпретації Олеся Дудина читач може прочитати. Автор володіє шістнадцятьма мовами.

„Кароокий Зайчик „ – це поетична книга про хлопчика І для хлопчика, людям , світові , татові І мамі – творцеві сущого його творінню 1 його творцям .Кароокий зайчик каже: подивіться на мене І ви побачите свою власну красу, красу власного серця і власної доброти, те миле і привабливе створіння світу, ту надзвичайну розмаїть його душі.

Любіть свою землю так. , як ви любите свого маленького сина і всіх своїх дітей. Вони . , сподівається автор , виростуть в добрі та в любові до світу. Автор закликає любити світ,

людей ніжною мудрою любов’ю.

 

Список видань :

 

Дудин О. Поет І Безмір .- Львів , Каменяр.- 1999.- 396.

Дудин О. Воскресіння душі : Поезії. – Львів,- „ Літературний Львів”. - 70 с.

Дудин О. У сяйві мальв. Поезії. - Львів. - Сполом. - 2004.- 63с.

Дудин О. Кароокий зайчик : Поезії. – Львів. - Штабар. - 1995.- 70с.

 

 

Літературознавчі джерела.

 

Лиць Г. В.Шекспір і О. Дудин – брати по духу.// Мол. Галичина.- 2001.- 20 вересня.

 

Ігор Калинець
Автобіографічна примітка

Народився я 9 липня 1939 року у Ходорові на Львівщині. І, хоч я покинув містечко 1956 року, коли закінчив середню школу й вступив до Львівського університету, зв’язків із ним не пориваю донині. Бо з Ходоровом пов’язані не тільки мої дитячі враження й спогади, бо звідти не тільки джерело натхнення – там люди, що дали мені життя й визовали у здоровому, національному дусі.
Закінчивши філологічний факультет Львівського університету 1961 року, я працював в обласному архіві до 1972 року. Моя особиста пам’ять збагачувалася ще й історичною як поет-шістдесятник я виростав на традиціях рідної землі, народної обрядовості і Розстріляного Відродження. Мій вчитель – Богдан-Ігор Антонич. Проблеми, які тепер так голосно заторкнула Україна, вже тоді мучили і мене, і я задекларував свою громадянську позицію не тільки у різних правозахисних акціях, але й в своїй поезії. Книжечка Вогонь Купала (Київ, 1966) мала прихильну критику в українській періодиці. Та видавництва відхиляли наступні збірки всупереч їхньому бажанню і я вже мав не надто доброзичливу опінію у власть імущих.
Мій доробок становить 17 поетичних збірок, що згруповані в двох циклах: Пробуджена муза (муза шістдесятників, 9 збірок), Невольнича муза (8 збірок з 1972-1981 років, часу ув’язнення). Кілька збірок із першого періоду, походивши у самвидаві, вийшли у вільному світі і українською мовою, і в перекладі. За це, як і за громадянську непокору в тематиці віршів, я був заарештований і отримав 6 років суворих таборів і 3 роки заслання, які відбув на Північному Уралі і в Забайкаллі. В ув’язненні працював токарем і кочегаром. Мучився, але не каявся – і радий з того, бо чую, що лишився людиною. Поезія допомогла вистояти і в перший, і в другий періоди. Зумів зберегти все написане, що теж дивовижно, але не впевнений, що це радість для читача. Після 1981 року я замовк як поет, і тепер я – імпресаріо колишнього Ігоря Калинця.
1987 року увійшов до редакції позацензурного альманаху “Євшан-зілля”, який виходить до сьогодні і користується прихильністю читачів. Група “Євшан-зілля” одна з перших мобілізувала львів’ян на перебудовчі процеси, гуртувала їх для переборення страху й інерції. Тепер я редактор журналу, що його має видавати львівський обласний відділ Фонду культури.
Я гордий, що був у Львові будителем національного відродження 1987-1989 років. Але і в ці чудові роки не відчував потреби в пері поетичнім. Отак живу, відмовлючись від пропозицій друкуватися в журналах. Але зважився все-таки: 1991 року в Києві має вийти книжка із трьох збірок. На грубшу, кажуть, нема паперу.
P.S. У 1991 р. вийшов у Варшаві 1 т. “Пробуджена Муза” а в США – 2 т. “Невольнича Муза”. У 1992 р. отримав премію ім. В. Стуса (Київ) та Шевченківську (Київ). У 1977 р. нагороджений премією ім. Франка (Чікаго).
 

Додаткова література до списку видань.

 

Калинець І. Вуличний музика // Світ дитини .- № 7 .- с.5-7

Калинець І. Дурні казки .- Львів : Каменяр , 1996 .- 47 с.

Калинець І. Казки почуті на вулиці .- Львів : Свічадо , 1997 .- 32 с.

Калинець І. Книжечка для Дзвінки .- К : Веселка , 1991 .- 48 с.

Калинець І. Майже казки або повернення Діви і Марії .- Львів : Свічадо ,

1997 .- 32 с.

Калинець І. Пан Ніхто.- Львів – Стрий : Щедрик , 1993 .- 70 с.

Калинець І. Повернення Діви Марії // Світ дитини .- 1995 .- № 9 .- с.1-3

Калинець І. Про Дівчинку і Квіти .- К.: Веселка , 1995 .- 39 с.

Калинець І. Червоні маки // Світ дитини .- 1995 .- № 6 .- с. 14-17

 

Літературознавчі джерела

 

Козак Б. Лауреат державної премії . І. Калинець // Новий час .- 1992 .-

9 трав.

Залізняк Б. „З словом ходив я між люди” // За вільну Україну .- 1996 .-

3 лют.

Вінтюк Ю. „Для поета немає місця в сучасному суспільстві” // Високий

Замок .- 1996 .- 2 лист.

Дмитрів Я. Вічне перевесло : І. Калинцю- 60 ! // Дзвін .- 1999 .- № 7 .- с. 138

Кошик А. Творчі обрії І. Калинця // За вільну Україну .- 2002 .- 23 жовт.

 

http://66.249.93.104/search?q=cache:9V_qS1LyZLgJ:uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8+%D0%86.%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C&hl=uk&lr=lang_ru

 

http://www.ukrajinci.hu/arhiv/hromada_65_ua/mestectvo/kalenec.htm

 

 

.

Лижник Остап Петрович

 

Лижник Остап Петрович народився 1931 року в селі Загірочко на Ходорівщині. Закінчив Львівську середню школу імені Івана Франка. Жив і працював у Львові, за фахом електрик. Нині мешкає у рідному селі. Почав писати з юних літ. У 1944 році за зв’язки з ОУН був заарештований його батько Петро Лижник і висланий до Сибіру. Патріотичні поезії Остапа Лижника – це суть його життя , творчого натхнення. У книжку „ Україно моя, відродись” увійшли вірші , написані протягом багатьох років , у якій він прагне осмислити складний і героїчний шлях українського народу до волі і незалежності, створення соборної держави. Про Україну , її минуле і сьогодення, незабутні сторінки боротьби за визволення поет говорить відверто з болем і любов’ю. Патріотичні поезії написані щирим серцем і душею, з мріями про велике майбутнє України.

За своєю природою Остап Лижник – поет бунтар . Автор презентує нову збірку своїх віршів , котрим , передусім , властивий бунтарський дух любов до рідної землі , ЇЇ Історії , до Всього українського , до сьогодення,

що сколихнуло в його душі нову хвилю почуттів , співзвучну Київ – Майданом.

„Дух нашої нації „ - ця книга високої поетичної якості припаде до серця кожному українцю.

 

Список видань:

Лижник О. Розірвані кайдани.: Поезії.-Львів. „Штабар”. - 1998.- 139с.

Лижник О. Воля з нами : Поезії. – Львів : „Піраміда.- 2001.-232 с.

Лижник О. Вибране на тлі епохи : Твори. – Львів „ Сполом”. - 2004.- 220с.

Лижник О. Україно моя відродись .: Поезія . .- Львів .” Сполом” . - 2004.-110с.

Лижник О. Дух нашої нації: Вірші. – Львів. „ Сполом „ .- 2006.- 272с

 

 

 

Галина Охоцька

 

Галина Охоцька народилася 25 квітня 1959 смт Нові Стрілища Жидачівського району Львівської області.

У 1974 році закінчила на „відмінно”Ходорівську НСШ№3, а у 1976 році- із золотою медалля Ходорівську СШ № 2

За покликанням у 1976 році вступила на лікувальний факультет Івано-Франківського державного медичного інституту,який закінчила у 1982 році.

Після закінчення інституту згідно з розподілом 4 роки працювала на Сумщині: інтернатуру проходила на базі 5-ї міської лікарні м.сум,а потім 3 роки працювала лікарем-кардіологом стаціонару Глухівської центральної районної лікарні. Паралельно викладала курс внутрішніх та інфекційних захворювань у Глухівському медучилищі.

Із серпня 1986 року по даний час Галина Охоцька працює терапевтом підліткового кабінету Ходорівської поліклініки.

Вірші пише з дитинства.

Ось уже на протязі 22 років вірші галини Охоцької періодично друкуються на сторінках районного часопису Жидачівщини,а вірш „Їде Хмельницький на білім коні” 16 травня 1996 року надрукований в тижневику „Українська думка” у Лондоні.

Ряд віршів Галини Охоцької покладено на музику самодіяльними композиторами.

У 1996 році вийшла перша збірка поезій Галини Охоцької „Вірю... Надіюсь...Люблю...”

 

Список видань:

Охоцька Г. Рідне місто моє:Вірш// Новий час.-1999.-15 лют.

Охоцька Г.Великодна поезія:Молитва до серця Христового// Новий час.-2002.-20 квіт.

Охоцька Г. „Вірю...Надіюсь...Люблю”: Зб.поезії.-

 

Літературознавчі джерела

Презентація збірки поезії Г.Охоцької: Буклет-Ходорів.-1996.- 3 с.

 

 

Патріот , публіцист високого гарту

Роман Рахманний

Народився Р. Рахманний 26 грудня 1918 р. в с. Піддністряни Жидачівського району на Львівщині. Закінчив Львівську Богословську Академію . Був членом ОУН від 1937 р. Член – учасник третьої Похідної групи ОУН„Південь” (1941 р.) Публікувався у підпільних виданнях ОУН та УГВР. Вперше в еміграції 1939-41 р.р., вдруге від 1944р. У Німеччині Рахманний продовжує українську підпільну справу. Працює керівником Української пресової служби (1946-48р.р.), стає співредактором газети „Час” (1945р.) та

співредактором газети „Українська трибуна”. З 1949р. Рахманний живе та

працює в Канаді . Стає редактором газети „Гомін України”, а згодом керівником українського відділу радіослужби „Радіо Канади”.

Він - член редколегії в періодичних виданнях „Сучасність ”і „Нові дні”.

Водночас займається публіцистичною діяльністю. Ці публіцистичні праці

зібрані у тритомному виданні „Україна атомного віку”, за які в 1994р.

авторові було присуджено Державну премію України ім.. Т. Шевченка.

Окремим виданням вийшла : „ УПА в Західній Європі”, „Кров і чорнило”,

„На 50-й паралелі” , „Не словом єдиним”, „Червоний світ над Києвом”,

„Вогонь і попіл”, „Самовизначення християнської України” , збірка англомовних статей „В обороні української справи”, три томи „Україна атомного віку”, та „Роздуми про Україну”.

Р. Рахманний (у його метриці і паспорті значиться його справжнє прізвище Олійник) перейшов шлях з багатьма крутими поворотами , але ніхто не чув слів відчаю.

У своєму листі до Піддністрянців він писав : „Протягом мого довголітнього перебування на чужині я ніколи не забував про рідне село , турбувався долею його жителів і радів їхніми успіхами . Молю Всевишнього , щоб і тепер додав вам снаги і сили не звірюватися у тимчасовій важкій ситуації та наполегливо працювати для збереження і розбудови нашої Української держави.

Роман Рахманний „

Р. Рахманний вірний син України , патріот , публіцист високого гарту.

Список видань

Рахманний Р. Україна атомного віку: Публіцистика .- Торонто : Гомін України , 1991.

Рахманний Р. Роздуми про Україну : Публіцистика - Торонто : Гомін України , 1987 .- 85с.

 

Літературознавчі джерела

 

Набитович І. Р. Рахманний - лауреат Шевченківської премії // Новий час .- 1994.- 9 квіт.

Погребенний Ф. З Україною в серці : Р. Рахманний // Літ. Україна .- 1998 .- 9 квіт.

Прокоп”як Г. Публіцист високого гарту : До 80- річчя Р. Рахманного // Новий час.-

1999.- 11 берез.

Набитович І. Слово , запечене кровю : До 80- річчя Р. Рахманного // Новий час .- 2001 .-

21 квіт.

Прокоп”як Г. З думою про Україну : До 85- річчя Р. Рахманного // Новий час .- 2003 .- 31

груд.

Мельник А. Славні земляки : Р. Олійник // Новий час .- 2005 .- 19 лют.

 

 

Микола Рей

Микола Рей народився у старовинному галицькому містечку Журавні у сім’ї Станіслава Рея./1505 – 1569/. Навчався М.Рей у Скал межі у 1514 – 1516 рр. У Львові в 1516 – 1518рр. І у Кракові. Слід однак сказати , що досить поширеним є твердження про низький рівень освіти Рея, проте знання його були широкими, можливо не систематичними , що було наслідками відсутності сильної централізованої держави у Польщі. Через рік Рей повернувся з Кракова до Журавка , де на полюванні проводив час з 1519 р. по 1525р. У період 1525 – 1530рр. Рей був секретарем при дворі Анджея Теньчинського, де спілкувався з висококультурним краківським кальвіністським середовищем. Саме тут він зблизився з провідниками ідей Реформації в оточенні гетьмана Миколая Синівського. І в цей час Рей починав зображувати у своїх творах людину природну та простакувату . що було опозицією католицької традиції , яку трактували без відступів , за Біблією. У 1530-х роках він примкнув до політичного шляхецького руху, відомого як „ екзекуція прав „

Для XVI ст.. було характерним написання трактатІв під впливом протестантизму. Вплив Реформації позначився І на творчості М.Рея , який першим писав усі твори тільки рідною мовою. Рей активно перекладає псалми, пише пояснення Євангелій „ Постила „ /1556р/ , склав катехизм у діалогах. Цікавими є благочестиві піснІ Рея , краща з них „Зоря „. Збірник восьми віршових байок „звіринець” дає характеристику монархів і відомих людей тієї епохи. Великі віршовані сатиричні твори Рея „ Коротка бесіда між трьома особами: правдиве відображення життя чесної людини , в котрому як у дзеркалі , кожен може легко оглянути свої вчинки. Писав Рей І драму життя старозавітного Йосифа „ Життя Йосифа” Знаменитим твором Рея е „ Зерцало чи образ, в якому людина кожного стану легко може побачити свої вчинки „ /1567 р./, написаний прозою. У дуже популярних творах проповідях М.Рей близько стикається з Еразмом Ротердамським , оскільки , перекладаючи євангельські тексти для своїх „ Постил „ Рей користувався як недосконалим лютеранським перекладом . „ Постили „ Рея були широко відомі у Західній Русі. Слід сказати ,що М.Рей написав найбільше творів в історії середньовічної Східної Європи. В останніх роках життя він вів досить активну діяльність . У 1569 році взяв участь у знаменитому Люблінському сеймі , де зробив промову про вибори майбутнього короля. Помер Рей 8 вересня - 4 жовтня 1569. В цілому Микола Рей - поет ,прозаїк , діяч східноєвропейської реформації ,творець польської фрашки . У 1905 році міщани Журавка поставили до 400-ліття з дня народження М. Рея встановили пам’ятник у містечку як пам’ять про великого європейця XVI століття .

 

Літературознавчі джерела .

Берник І. На честь М.Рея. // Папірус.- 2003.-10 лют.

Точ Я. Творець польської літературної мови – наш земляк. // Новий час. -2003.- лют.

Ушакова С. М. Рей з Журавка. // Новий час. – 2005. – 5 лют.

 

 

Наталя Тріщ

Наталя Михайлівна Тріщ народилася 26 травня 1970 року в селі Рогізно Жидачівського району .

З дитинства почала писати вірші, римувати рядки. Перший написала в десятирічному віці. Мріяла стати вчителем . У шкільні роки друкувалася у районному часописі „Радянський шлях”.

Закінчила школу, Бродівське педучилище, Харківський державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди . Близько 10 років працювала вчителем початкових класів у маленькій сільській школі села Журавків. Нині – методист методкабінету Жидачівського районного відділу освіти , керівник гуртка поетичного слова „ Стежинка ” при центрі творчості для дітей та молоді.

Вірші Наталії Тріщ друкувалися в районній, обласній періодиці, всеукраїнських виданнях . Це вірші для молодшого шкільного віку

( газети „Діти Марії”, „Основа ”, „Велика дитяча газета”, „Високий замок”, Журналах „Розкажіть онуку” та „Світ дитини”).

Вірші для дорослого сприймання були відзначені на всеукраїнському літературному конкурсі на здобуття премії імені І-Б Антонича і надруковані в колективному збірнику „ Привітання життя - 98” (1998рік)

Наталя Тріщ - автор книжки „Білі Бджоли” (1999 р.), в яку увійшли вірші для дітей, пізнавального посібника „Таємниці Зеленого Пана”, збірки поетичних творів „У царстві Зеленого Пана ”. Нещодавно побачила світ нова книжка поезій „Вересень-школярик”.

 

Список видань :

Тріщ Н. Білі бджоли : Вірші.- Львів : Афіша.- 1999.-30с.

Тріщ Н. Таємниці Зеленого Пана: пізнавальний посібник .- Відділ народної освіти.-2000.- 40с.

Тріщ Н. У царстві Зеленого Пана: Загадки, вірші, скоромовки .- Стрий: Щедрик .- 2001.-61с.

Тріщ Н. Вересень-школярик :Твори для дітей молод. та серед.шк.в..- Х.-40с.

 

Літературознавчі джерела:

 

Берник І. У царстві Зеленого Пана : Твори Наталії Тріщ // Новий час.-2002.-27 квіт .

 

 

 

Щодень до тебе , Україно- нене,

Іду на сповідь, несучи тривоги.

/М. Шалата/

 

Михайло Шалата.

 

 

Вічні тривоги, біль за долю України не давали і не дають спокою Михайлі Йосиповичу Шалаті. Несе він той тяжкий камінь на гору кам” яную, а на сторожі поставив Слово.

 

О , йдіть, слова мої , на чати,

Не дайте Іскор убивати,

Щоб не зачахнуть в темноті.

 

Пошукам величі і сили Слова , як дано людині творити радість, милосердя і красу землі , присвятив своє життя наш земляк М. Шалата. Михайло Йосипович Шалата народився 3 квітня 1937 р. в с. Бердишів Жидачівського району. Закінчив Дрогобицький педагогічний інститут імені І. Франка. Нині професор цього університету.

 

Автор поетичних збірок „ Зоряне перед жнив”я „ , „ Із плину літ „. „ Великдень „ , „ Копа „ , „ Грабина „ , „ Рік” . „Вітусина книжка” , монографій „ Маркіян Шашкевич” , „Юрій Федькович „ Ю. Дрогобич і його доба „.книжок статей і нарисів „ Година для праці настала „, „Місто в підгір’ї Карпат „ , „ З Шевченком – у нове тисячоліття .”

 

Упорядник творів М. Шашкевича, І. Вагилевича , Я . Головацького , м. Устиновича , Ю. Федьковича , І Франка , А. Чайковського, збірників в записах Маркіяна Шашкевича”, „ Народні пісні в записах М. Шашкевича, „ Шевченко в краю Франка „ та ін.

Працює наш земляк стільки , скільки не кожному таланить і мислити. Нещодавно вийшла збірка статей , есе , роздумів „ Година для праці настала „. Та для нього ця година давно вже є. Тому так варто, щоб знали про свого земляка, щоб приходили до його творів за порадою. Він став першою ластівкою на Ходорівщині як професор „ такої історичної народної духом, демократичної збірки , як „ Русалка Дністровая „. Подвиг про який не забуває український народ.

 

Літературознавчі джерела.

Квітка О. Рік пережити... Рец на кн.. М. Шалати „ Рік „ // Літ Україна. –2004.- 24 червня.

Ольшанський І.. Нова збірка нашого земляка.: Рецензія.// Новий час. – 1994. – 16 липня.

Чайковська В. Він народився на славній Жидачівщині. // Новий час.- 1998.- 14 лютого.

 

 

 

Черпіта Олександра Романівна.

 

Олександра Романівна Черпіта народилася в 1926 році в с. Бібрка Львівської області в сім’ї службовця. Закінчивши школу , вчилася в академічній гімназії в Львові, до 1944 року. Навчалася в педагогічному інституті в Львові. Працювала в с. Покрівці . З 1952 року у Лівчицькій школі –Інтернаті.

 

Олександра Черпіта має досягнення в досліднецько - науковій сфері.

У Киеві 1984 – 2000 рр. двічі видавався її посібник „Для дітей і дорослих з порушенням механізму читання ”.

 

Олександри Черпіта є автором прозових творів, написала і видала 2 книги під псевдонімом Олекса Чинилук .

„Галичина - TERRF IHCJGNITA ” - історія Галичини першоі половини ХХ століття. Як свідок подій, описаних у романі, автор наблизила читачів у ці не надто віддалені часи, допомогла їм побачити тодішніх людей , які борсались у перипетіях історії Галичини. А ще – відірвану протягом століть від матірної землі Галичину зробити зрозумілою , пізнаною для всієї України.

У 2006 році – вийшла друга книжка „Галичина - TERRA INCJCNITA 2 ”,

події якої відбуваються вже у другій половині ХХ –го століття. Після смерті генія державного терору – Сталіна , суспільство ще довго не могло отямитись і ввійти у русло нормального життя. Галичина, хоч все більше вливалася у загальне тіло України , все ж вирізнялася своєрідними рисами. Саме ці її особливості хоче донести до читача автор у 2-ій частині роману.

 

Список видань:

Чиннилук О. Галичина - TERRA INCOCNITA : Роман у фрагментах .- Львів.:

„Червона Калина ” , 2002 . -318с .

Чиннилук О. Галичина. – TERRA INCOCNITA : Роман у фрагментах . – Стрий :

„ Укрпол – 2 ”, 2005 . -216с.

 

Літературознавчі джерела :

Черпіта О . „Галичина –TERRA INCOCNITA „ – Чи має автор художнього твору на вимисел? // Новий час.-2004.- 17 січ.

Ольшанський І .Чи є вина ? О. Чинилук. // Новий час. -2004.- 27 берез.

Давидчак Н.Читацька зустріч : Презентація книжки О. Чинилук. // Папірус .- 2004.- 5 квіт.

 

 

Чорний Роман Михайлович.

 

Чорний Роман Михайлович народився першого лютого 1944 року у селі Кам”яне Жидачівського району. Після закінчення Пі дністрянської СШ поступив на навчання у Львівський державний університет ім. І. Франка. Працював вчителем української мови та літератури. Певний час працював заступником голови Жидачівської райдержадміністрації з гуманітарних питань. В даний час працює заступником директора у Ходорівській СШ.

Любов до художнього твору і до поетичного слова зародилось ще у шкільні роки.

Був ініціатором створення у районній газеті рубрики „ Русалка Дністрова „ у якій періодично печатав і свої вірші.

Перша збірка Романа Чорного „Акварелі серця „ видана 2001році. „ Істина життя „ – друга поетична збірка Романа Чорного. У чарівному лоні поезії автор вже десятки років І часто його твори , статті друкувалися у газектах і журналах.

Кожен рядок , кожне слово нової збірочки „Істини життя” випромінюють енергетику любові до рідної землі, до України , до життя, до Істини Правди , до Людини ,. Краси і Любові.

Тому віриться , що поетичні твори нової збірки Р.Чорного як суспільно поетичного звучання , так і ліричної мотивації , знайдуть неодмінно своїх читачів.

 

Список видань :

Чорний Р. Акварелі серця . – Дрогобич , „ Вимір „ .- 2001.-48с.

Чорний Р. Істини життя .- Дрогобич. „Вимір „ .- 2005. – 71с.

 

 

 

Богдан Януш.

Богдан Януш – поет лірик , поет – громадянин . поет філософ , людина щедрої душі . про що свідчать його збірки „ Кришталеві дзвони .” ., „Відлуння пройдених доріг „ , „Рубаї „

„ Кришталеві дзвони – його перше дітище. Для нього шлях до Храму – це шлях шукань і борінь , на якому трапляються страждання і високі пориви до світла , скверна і чиста віра у Бога , як єдине начало на землі. Тому закономірно тільки так і можна було розпочати свою збірку :

Ти знову шлях до храму віднайди :

Без нього так душа твоя страждає.

Зовуть тебе загублені сліди

Із – під руїн оскверненого раю...

Любов до отчої землі поєднується з ніжністю до рідного слова ., до рідних людей. А це все для Б. Януса – Україна ненька , яку забути неможна. Віщими для нас стали слова поета:

Хай б’ють на сполох , кличучи до дій ,

Душі людської кришталеві дзвони.

Саме вони символізують людську непорочність І чистоту. Тільки людина з великої літери має право на свій Храм , може бути причетна до високої ідеї служіння своєму народові.

Все , це пов’язане з Журавном - це частина біографії поета. Тому тільки той , в якого велике любляче серце , міг написати :

Я крізь життя любов до тебе ,

Журавко , пронесу !

Поета можна було побачити скрізь: на берегах Дністра чи Свічі , тому народжувалась ціла низка пейзажних віршів . І вони неповторні.

Дністер притулився до тиші

Прилігши у затінку верб ,

Отавами вітер колише ,

А місяць поглянув –й завмер.

Б.Януш у поезії „ Ми смертні всі це знають” / присвяченій М.Рею/ переконаний , що поети помирають, та твори Їх живуть

Справжній поет повинен творити „ для правди, добра , любові.. Таким був і залишається для нас , Богдан Януш.

Список видань :

 

Б.Януш. Почнімо з себе : Поезія // Дзвін. – 2003.- № 1.- с. 18-19.

 

Літературознавчі джерела.

Губернат Я. Коли я згадую тебе. // Рад. Шлях. – 1988.- 29 груд.

Сіданич В. Гей дзвонари , ти мій пане, бий у дзвін , поки сили стало: Мистецькі вечори. //Новий час.- 1999.- 20 лип.

Сіданич В. Новий доробок Б. Януша. // Новий час. – 2001.- 1 січ.

Федорова О. Щедра поетична нива Б.Януша.// Новий час. -2003.-5 квіт.

Тріщ Н. Пам’яті Б. Януша.// Новий час.- 2003.- 5 квіт.

 

 

Додаток

Шановні користувачі, інформаційно-бібліограяічний відділ Центральної бібліотеки пропонують Вам звернути увагу на інші бібліографічні видання, про життя і діяльність літераторів нашого краю, це зокрема:

 

 

 

Бортниківський самородок Степан Крегенбільд : бібліографічний нарис. – Жидачів, 2002. – 19с.

Омелян Партицький – великий син, великого народу: бібліографічний краєзнавчий покажчик. –Жидачів,2001. – 10с.

При необхідності - звертайтесь до краєзнавчої картотеки, або за консультацією до бібліографів.