нова хвиля літературної Жидачівщини

Жидачівська центральна районна бібліотека

Серія

„Пізнай свій край”

Коронація слова- нова хвиля літературної Жидачівщини"

/Дайджест/

2011 Жидачів

Дайджест „Коронація слова – нова хвиля літературної Жидачівщини”презентує нову хвилю літературної творчості на теренах Жидачівщини, вводить читача в екскурс літературних імен причетних до нашої землі..

Адресований широкому колу користувачів, які цікавляться літературою рідного краю, послужить своєрідним компасом для вчителів –словесників.

Укладач: Корнецька Г.В.

Корнація слова – створює для Вас нову хвилю української літератури Жидачівщини – яскраву, різножанрову, захоплюючу, яка є дзеркалом сьогодення і скарбом для майбутніх поколінь.

У нелегкий для української економіки час вихід кожної нової книги в районі сміливо можна назвати подією.

Сучасна літературна екваторія Жидачівщини плідно наповнюється новими літературними творами, які знайшли свого читача.

 

БрухальС. Струни весняні [ Текст ] : поезії. – Львів : Тріада плюс, 2007. – 132с.

Стуни весняні” – шоста збірка поезій Семена Брухаля. У ній автор вибудовує власний душевний світ, у якому він сам неподільно є „паном”.

Ось чому основною темою чи лейтмотивом його творчості можна прийняти рядки :

Де серце до серця, Там родиться пісня ...

Із збірки випливає, що автор сприймає і бере для осмислення в поезії широкий обсяг подій та явищ зовнішнього світу. Тут і патріотичні мотиви, і лірика інтимного плану, і звернення до постатей Тараса Шевченка та Івана Франка, роздуми й спостереження про сучасне політичне життя.

Автор у баладній формі портретує видатні постаті часів визвольних змагань, - в окремому розділі „ Герої України, які варті державних зірок”. Це свідчить про душевне й світоглядне багатство поета.

Живим теплом, з іронічною, гумористичною тональністю, дихають ці народні традиції і рядки. Або таке :

Жить у неволі й не буть рабом,

Хіба це не велич народу?!

Тож і є надія , що нову збірку Семена Брухаля читач сприйме із оптимізмом і пошаною.

 

Данилишин О. Дзвони пам”яті [Текст] : штрихи національно-визвольної боротьби Жидачівщини 1939-1950- ті роки / Олексій Данилишин. – Львів : Астролябія, 2007. – 445с.

В основу книги покладено відомості про учасників національно-визвольної боротьби мешканців лише одного району – Жидачівського, Львівської області під час і після Другої світової війни. Укнизі подано короткі відомості про членів Організації Українських націоналістів, бійців Української Повстанської Армії, а також простих громадян, одні з яких полягли в боях, або ж були вбиті без суду і слідства чи страчені за вироком контрольованої тоталітарним режимом судової системи, інші – зазнали нестерпних знущань і поневірянь у тюрмах та концентраційних таборах, або були депортовані у Сибір, Північ, Далекий Схід чи Казахстан. Відомості подано у тій повноті , у якій вдалося зібрати авторові.

Завданням цієї книги є, в міру можливостей, вщанувати жертовний чин наших громадян, які наближали день нашої свободи. В снову книги покладені події і факти нашої боротьби, що стосується доного лише району, але вони виразно представляють читачеві те, що діялося в усій Західній Україні.

 

Крегенбільд С. Перевесло [Текст] : поезія / Степан Крегенбільд. – Львів, 2008.- 224с.

Автор присвячує цю книгу світлій пам”яті мами – Марії Борщик – Крегенбільд. Збірка поезій складається із п”яти розділів: „Калинка”, „Гілка пам”яті”, „Троянда в лісі”, „Вишита сорочка” та „Зілля полів”.

У першому розділі С. Крегенбільд присвячує Тарасу Шевченкові, Івану Франкові, лицарям УПА багато віршів патріотичног змісту.

У четвертому розділі „Вишита сорочка” багато віршів присвячено матері:

Є у світі серце, яке завжди любить,

Є така людина, Яка для тебе вміє жити,

Лиш тобі своє життя готова віддати,

Твої провини не згадає і не буде пам”ятати.

Хай ніколи не забуде серце і душа моя,

Звати ту людину МАТИ, таке її ім”я.

Художник , поет, драматург, дослідник визвольних змагань

С. Крегенбільд своєю збіркою „Перевесло” – доводить читачу силу своєї поезії, яка ще яскравіше і доступніше відкриває стежку творця.

 

Лижник О. Дух нашої нації [Текст] : вірші / Остап Лижник. – Львів : Сполом, 2006. – 272с.

Автор презентує нову збірку своїх віршів, котрим, передусім, властивий бунтарський дух, любов до рідної землі, її історії, до всього українського, до сьогодення, що сколихнуло в його душі нову хвилю почуттів, спізвучну з Київ Майданом.

Дух нашої нації „ – ця книга високої поетичної якості припаде, сподіваємось, до серця кожному українцю.

Притягальна сила його віршів – це передовсім глибокий патріотизм, любов до рідної землі, до України. До всього українського, що якраз і приваблює в них його безпосередність , відкритість і непідкупність. Пряме , а може надто пряме вираження його почуттів, вибуху його тривожно зболених думок за свою Державу, за своє рідне село і за той ліс, і ту діброву мають своє визначене місце у його поезії.

Звичайно, що у багатьох віршах відчуваємо злиття духу зі словом, перевагу народно-пісенного стилю, в якому автор почуває себе досить добре, творить легко, без особливих зусиль. Сійте, квіти, добрі люди,

Запах в світ іде (піде) –

І у світі нас пізнають

І добро не пропаде.

 

Михайлович В. Червона віхола [Текст] / В. Михайлович. – Львів : Тріада плюс, 2008. – 256с.

В книзі зображено події, що відбувалися у воєнні роки у звичайному прикарпатському селі. На конкретних прикладах показано перипетії національ-визвольної боротьби, терор і репресії, які чинила окупаційна влада. У жорстоких умовах тривала багаторічна боротьба за волю і незалежність України. Усі події реальні, кримінальних справ розсекречених рахівів СБУ. Перед читачем постає живий кусок нашої історії про криваві і жорстокі події 40-років минулого століття. Всі матеріали грунтуються на офіційних документах. За основу взято кримінальні справи з гримом „Совершенно секретно”. Таємне стало явним . Вони шість десятиліть ховалися в архівах колишнього КГБ. Перед читачем протоколи допитів в”язнів, вироки закритих судилищ, спогади учасників та свідків тих подій, з позицій сьогоднішнього дня подивимось на той короткий історичний період. Короткий, але дуже напружений , драматичний. І дізнаємось, як шугала наших земляків червона віхола, яка ламала людські долі, виривала з корінням цілі родини, що й сліду нині від них не залишилось на рідній землі, як зіштовхувала між собою близьких, робила братів ворогами.

З другого боку можна побачити, як в умовах жорстокого терору і переслідувань розгорталась національно-возвольна боротьба, скільки жертв вона забрала, як на місці загиблих, заарештованих вставали у ряди бійців представники молодого покоління.

Майже десять років йшла нерівна війна. На прю з могутньою імперією, під чоботом якої опинилося пів-Європи, стали партизанські загони УПА в основному з колишніх селян. Вони боронили свою землю, своїх рідних від чужинської навали.

 

Охоцька Г. Допоки в серці Бог та Україна [Текст] : Поезія / Галина Охоцька . – Дрогобич : Коло, 2007. – 84с.

У новій поетичній збірці Галини Охоцької – за фахом лікаря – стримують найсвятіші для людини почуття беззавітної любові до Творця Неба і Землі та до Матері – Батьківщини, якою для авторки, як і для основного її читача, є Україна.

Такі твори підіймають душу до молитви, вчать високої християнської моралі та українського патріотизму, вони, зокрема, можуть добре слугувати у виховній роботі з молоддю.

Вірші збірки „Допоки в серці Бог та Україна” – не „патріотизм” на показ, а спрвжній, органічний вияв болісної турботи за долю України.

Щоб не росла зневіра на українському шляху, авторка збірки уже в поезії – „Бог та Україна” виявляє у читача твердий оптимізм, -але звертається передусім до діяльного у розбудові України читача-патріота, а не до малодушного Моя-хатаскраєнка, який лиш уміє невдоволено бурчати і чекати манни небесної.

Загалом духовні вірші Галини Охоцької, як і належиться творам такого типу, сповненої добротою, високим благородством. Вони вчать, як сказав би Григір Тютюнник : „жити в добрій приязні з небом і землею”.

 

Сокирко В. Йшли діди на муки [Текст] : трилогія / Віра Сокирко . – Львів : Апріорі, 2007. – 376с.

В основі трилогії „ Йшли діди на муки” лягли події із життя галицького села Монастирець, яке стало неприступною фортецею у боротьбі з польськими, німецькими та більшовицькими окупантами.

У житті сім”ї Куликів горем увірвалася Друга світова війна, що не лише розлучила їх сім”ю, а й трагедією обернулася в долі всіх її членів.

Іван Кулик – член ОУН з 1929 року – прототип батька авторки, яка в романі зображена в образі Ксенії Кулик. Іван все життя скитається в еміграції, там і помер 1996 року в Лос-Анджелесі, похований на Голівудському цвинтарі. Дружина Меланія з дітьми у 1940 році вивезена до Казахстану, а після повернення у рідне село зазнала постійного переслідування і приниження радянською владою.

ІІ книга занінчується зображенням подій у 1996 році. Саме 28 червня 1996 року прийнята Конституція, а з 2 вересня 1996 року введена українська гривня. В вирію цих подій головна героїня роману відсвяткувала свій ювілей – 60 років від дня народження. Автор приклала максимум зусиль, щоб відтворити правдиво участь галичан у визвольній боротьбі з окупантами та прагнення галичан відновити Соборну Незалежну Українську Державу.

В 2004-2005 рр. Написана ІІІ частина кнги про „Помаранчеву революцію”                  („ Помаранчевий вітер нації”).

По книзі „ Йшли діди на муки” наступні покоління будуть мати можливість пізнати своїх предків, дізнатись про їх героїчну боротьбу за самостійну Україну, за сомоутвердження своєї нації і своєї держави бо найголовнішими у їхньому житті були Бог і Україна.

 

Тріщ Н. Цвітопад [Текст] : лірика / Наталя Тріщ. – Харків, 2009. – 184с.

Уже з першого розділу нової збірки „На весіллі природи” читач поринає у манливе передчуття чогось нового, незбагненного, що приносить із собою пробуджена від сну земля.  Це своєрідна ода природі, її самобутній красі, зізнання любові до матінки природи.

Про безтурботність дитинства, вересневі роки, долю, даровану матір”ю, й напутні , мудрі слова першої вчительки – Вірші, які автор об”єднала у розді „Нектар дитинства”. Вчитуєшся у поезії і відчуваєш ту ніжність, легкість, зворушливість, із якого авторка ділиться своїми почуттями, враженнями...

Від вірша до вірша відчувається глибинність переживань, філософських роздумів автора над долею людини, щастям.

У віршах відкривається внутрішній світ, душа поетеси. Вона прагне віднайти, розгадати найголовніші правила життя, його теореми. Тому мабуть, і четвертий розділ збірки має назву „ Життєві теореми”.

Молитва – спокій , який знаходиш у розмові з Богом, Пречистою Дівою Марією, відкриваючи для себе пізнання Світу, Добра і Любові.

Неповторні краєвиди останнього розділу збірки манять читача у мандри, відкривають чарівний світ неповторної краси навколишнього світу, Українських Карпат.

О. Лижник охарактеризував роботу поетеси так : „ Прочитавши нову збірку Н. Тріщ „Цвітопад”, відчуваєш радість, смуток і біль, поринаєш у спогади дитинства і юності.

Читаючи поезію, бачимо закоханість у прекрасну лірику, природу, свій край, де так багато таємничого. Все цвіте, красується своєю вродою. Кожен вірш корениться в рідному грунті, дихає повітрям Прикарпаття..

 

Чинилук О. „Галичина – terra incognita -3”. Незалежність [Текст] : роман у фрагментах / Олекса Чинилук . – Львів : Каменяр, 2007. – 191с.

Отже в котре дарує цінний літературний подарок читачам у художньому та історичному сенсі Олександра Романівна Кулинич – Черпіта.

Появилась перша, друга, а згодом і третя книга - Галичина – terra incognita -3”. Незалежність.

Книга включає в себе п”ять повістей: „ На узбіччі”, „Сімейне щастя”, „Піранія”, „Три побратими”, „Висока ціна”.

Простий літературний стиль, відсутність додаткових дискурсів, невибагливість форми, стрімкий ритмічний потік, з якого виходиш, перегорнувши останню сторінку – це стиль Олекси Чинилук.

Від сюжету до сюжету, від образу до долі – окремими паралельними сюжетами читаються рядки книги. Така паралельність захоплює читача. Тут найбільша відвертість, найбільша правда і найправдивіша історія.

В художньому образі Олекси Чинилук – через психологію людського та життєвого – історичний час стає непросто описом дійсності. Це вже не просто історія твого народу, не просто відреставрована, давно жадана правда, а щось значно глибше.

Нова хвиля літературної таорчості Жидачівщини на тому не закінчується , маємо надію, що появляться нові художні тври наших земляків, які зацікавлять нашого користувача.